Футболният мениджър Виктор Кирков сподели любопитна история от пътуването си до Израел. Ето какво написа:
“Днес се прибрах от Израел, където изгледах на живо първите два мача на българския национален отбор на европейското първенство по футбол до 17 години – срещу Нидерландия (1:3) и срещу Франция (0:4).
Абсолютно закономерни резултати, с оглед на показаното на терена. Тъжно е, но трябва да признаем, че България е много далеч от развитите футболни държави във всеки един компонент на играта.
Самият факт, че българските национали са в топ 16 на Европа е достоен за уважение. Този техен успех се дължи на невероятната отдаденост и дисциплина на целия отбор, таланта на няколко от момчетата и на начина, по който националният селекционер Йордан Петков водеше мачовете в квалификациите в Сърбия и Португалия.
По време на мачовете с Нидерландия и Франция бях точно зад скаутите на най-големите европейски клубове и имах възможност да наблюдавам по какъв начин си водят бележки за играта на участниците в тях. С голяма доза сигурност мога да заявя, че нито един от тях не си отбеляза български футболист. И това е нормално, имайки предвид, че нашите момчета изостават много сериозно от чуждестранните си връстници като физика, като динамика, като психика, а при повечето от българските играчи има и големи пропуски в техническата част. Колкото повече напредват във възрастта си футболистите, толкова повече разликата ще се увеличава и мъжкият национален отбор на България ще продължава да бъде все толкова неконкурентоспособен.
Ще подредя топ 11 на причините за това според моята гледна точка:
- Изключително некомпетентни треньори (аниматори) в детско-юношеския футбол в България, които нямат никаква представа как да изградят добър футболист;
- Достъпност до участие в организиран футбол. Изследването на фондация „Център за стратегическо развитие на спорта“ сред родителите на футболисти показва, че този спорт е достъпен основно за тези, които имат семейни доходи над средните.
- Липса на добри кондиционни треньори;
- Пълно игнориране на психическата подготовка на състезателите;
- Пълно игнориране на диетичните режими на състезателите;
- Липса на качествено възстановяване при юношите;
- Недостатъчна, некачествена и неподдържана футболна инфраструктура;
- Липса на методика за развитие във футболните школи;
- Фокус на клубните ръководства и треньорите върху събирането на такси и печеленето на точки, а не върху изграждането на състезатели;
- Необосновано високи компенсационни такси за изграждане на футболисти, при положение че по-голямата част от сметката се плаща от родителите;
- Некомпетентни родители с високи амбиции по отношение на децата им.